UPM plywood teahouse puurakennetta

Uutiset

app\modules\article\models\Post Object ( [post_category] => Array ( [0] => 3 ) [post_tag] => Array ( ) [post_picture_id] => 0 [post_picture] => [post_thumb] => [history] => [publish_date] => [publish_time] => [expire_date] => [expire_time] => [_attributes:yii\db\BaseActiveRecord:private] => Array ( [ID] => 85 [post_author] => 0 [post_date] => 2018-08-01 00:00:00 [post_date_gmt] => 2018-08-01 00:00:00 [post_content] =>

Puutuoteteollisuus mukana Kuntamarkkinoilla

Kuntamarkkinat on Kuntaliiton vuosittainen tapahtuma kunta-alan päättäjille ja asiantuntijoille. Tänä vuonna markkinat järjestetään 12.-13.9. Kuntatalossa. Tapahtuma koostuu seminaareista, tietoiskuista sekä näyttelyosastoista. Puutuoteteollisuus on mukana ensimmäistä kertaa omalla osastolla ja meillä teemana on Terve Suomi rakentuu puulle.

Tapahtuman koko ohjelma on nähtävissä Kuntaliiton kotisivulla osoitteessa www.kuntamarkkinat.fi. Ilmaiseen tapahtumaan toivotaan julkisista hankinnoista kiinnostuneiden Puutuoteteollisuus ry:n jäsen- ja jäsenyhdistysten yritysedustajien osallistuvan. Yritykset voivat myös jakaa omaa materiaaliaan Puutuoteteollisuuden osastolla. Osallistujien tulee rekisteröityä tilaisuuteen etukäteen Kuntaliiton nettisivun kautta. Lisäksi meidän puolelta tapahtumaa koordinoiva Seppo Romppainen pyytää ilmoittamaan osallistumisesta myös hänelle.

Lisätietoja: Seppo Romppainen, seppo.romppainen@puutuoteteollisuus.fi, puh. 050 376 5901

Puurakentamisen maailmankonferenssi, World Timber Engineering Conference

Puurakentamisen maailmankonferenssi, WCTE2018, järjestettiin tänä vuonna Soulissa Etelä-Koreassa. Se kokosi yhteensä noin 750 osallistujaa ympäri maailmaa. Lähialueet olivat hyvin edustettuina: erityisesti isäntämaa, Japani ja Kiina. Eurooppa oli hyvin mukana, Suomestakin viisi henkilöä. Myös Venäjältä oli runsaasti osallistujia. Konferenssin keskeisenä teemana oli massiivipuurakentaminen ja erityisesti CLT.

Uudessa-Seelannissa maanjäristyksen jälleenrakentamisessa olisi tarvittu ja toivottu nopeampaa tutkimustulosten käyttöönottoa ja suunnittelijoiden koulutusta. Ratkaisut ja rakennekonseptit tulee olla valmiina, kun vaihtoehdoista kilpaillaan. Kilpailua toivotaan lähinnä betonivaihtoehtoja vastaan eikä puurakennekonseptien välillä.

Kiinan puurakentamisen kehitystä ja puuratkaisujen hyväksyttävyyttä esiteltiin laajalti. Aasian näkökulmasta etenkin maanjäristyskestävyys on keskeinen teema ja asiaa käsiteltiin useissa esityksissä.

Paloasiat olivat myös paljon esillä, varsinkin CLT sisäpinnoissa: Miten sitä tulisi arvioida suojaamattomana, miten testata ja miten liima vaikuttaa hiiltymisen delaminointiin? Teemana olivat myös historialliset rakennukset ja näiden tutkimus, Koreassa tämä liittyy vahvasti pagoda-temppeleihin ja näiden pitkään käyttöikään.

Useita esityksiä oli myös korkeista puutaloista, joissa oli liittorakenteita jäykistävin betonitornein ja seinin. Alankomaihin on tulossa Arupin suunnittelema 21-kerroksinen talo, jonka rakentaminen käynnistynee jo tänä syksynä. Maailmankuulu arkkitehti Kengo Kuma esitti hienoja puurakenneratkaisuja yksinkertaisilla puusauvoilla.

Vuonna 2020 puurakentamisen maailmankonferenssi järjestetään Santiagossa Chilessä ja vuonna 2022 se on Oslossa. Konferenssin koko ohjelma on nähtävissä nettisivulla http://wcte2018.kr/home/

Lisätietoja: Tomi Toratti, tomi.toratti@puutuoteteollisuus.fi, 050 536 1702

Marko Saarelainen HTT:n puheenjohtajaksi

Hirsitaloteollisuus ry on valinnut uudeksi puheenjohtajaksi Honkarakenne Oyj:n toimitusjohtaja Marko Saarelaisen. Valinta tehtiin Pudasjärvellä 29.8.2018 pidetyssä yhdistyksen kokouksessa.

Hirsitaloteollisuus ry (HTT) on suomalaisten hirsitalotuottajien yhteinen järjestö, joka on myös Puutuoteteollisuus ry:n yhdistysjäsen.

Lisätietoja:  Seppo Romppainen

Puun hyvinvointivaikutuksista kilpailuetua, Luken seminaari

Puun vaikutus ihmisten hyvinvointiin ja viihtyvyyteen on osoitettu useissa tutkimuksissa. Seuraava askel on muuttaa tämä tieto liiketoiminnaksi. Luke järjestää aiheesta seminaarin tiistaina 18.9.

Kilpailuetua puun hyvinvointivaikutuksista, 18.9. Tampere, TTY/Luke. Lisätietoa: Riina Muilu-Mäkelä, Luke.

[post_content_en] => [post_content_ee] => [post_content_sv] => [post_title] => Puutuoteteollisuus mukana Kuntamarkkinoilla. Puutuoteteollisuuden uutiskirje 7/2018 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => puutuoteteollisuus-mukana-kuntamarkkinoilla-puutuoteteollisuuden-uutiskirje-72018 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2019-05-08 21:56:13 [post_modified_gmt] => 2019-05-08 18:56:13 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [post_expire] => [vote_status] => 0 ) [_oldAttributes:yii\db\BaseActiveRecord:private] => Array ( [ID] => 85 [post_author] => 0 [post_date] => 2018-08-01 00:00:00 [post_date_gmt] => 2018-08-01 00:00:00 [post_content] =>

Puutuoteteollisuus mukana Kuntamarkkinoilla

Kuntamarkkinat on Kuntaliiton vuosittainen tapahtuma kunta-alan päättäjille ja asiantuntijoille. Tänä vuonna markkinat järjestetään 12.-13.9. Kuntatalossa. Tapahtuma koostuu seminaareista, tietoiskuista sekä näyttelyosastoista. Puutuoteteollisuus on mukana ensimmäistä kertaa omalla osastolla ja meillä teemana on Terve Suomi rakentuu puulle.

Tapahtuman koko ohjelma on nähtävissä Kuntaliiton kotisivulla osoitteessa www.kuntamarkkinat.fi. Ilmaiseen tapahtumaan toivotaan julkisista hankinnoista kiinnostuneiden Puutuoteteollisuus ry:n jäsen- ja jäsenyhdistysten yritysedustajien osallistuvan. Yritykset voivat myös jakaa omaa materiaaliaan Puutuoteteollisuuden osastolla. Osallistujien tulee rekisteröityä tilaisuuteen etukäteen Kuntaliiton nettisivun kautta. Lisäksi meidän puolelta tapahtumaa koordinoiva Seppo Romppainen pyytää ilmoittamaan osallistumisesta myös hänelle.

Lisätietoja: Seppo Romppainen, seppo.romppainen@puutuoteteollisuus.fi, puh. 050 376 5901

Puurakentamisen maailmankonferenssi, World Timber Engineering Conference

Puurakentamisen maailmankonferenssi, WCTE2018, järjestettiin tänä vuonna Soulissa Etelä-Koreassa. Se kokosi yhteensä noin 750 osallistujaa ympäri maailmaa. Lähialueet olivat hyvin edustettuina: erityisesti isäntämaa, Japani ja Kiina. Eurooppa oli hyvin mukana, Suomestakin viisi henkilöä. Myös Venäjältä oli runsaasti osallistujia. Konferenssin keskeisenä teemana oli massiivipuurakentaminen ja erityisesti CLT.

Uudessa-Seelannissa maanjäristyksen jälleenrakentamisessa olisi tarvittu ja toivottu nopeampaa tutkimustulosten käyttöönottoa ja suunnittelijoiden koulutusta. Ratkaisut ja rakennekonseptit tulee olla valmiina, kun vaihtoehdoista kilpaillaan. Kilpailua toivotaan lähinnä betonivaihtoehtoja vastaan eikä puurakennekonseptien välillä.

Kiinan puurakentamisen kehitystä ja puuratkaisujen hyväksyttävyyttä esiteltiin laajalti. Aasian näkökulmasta etenkin maanjäristyskestävyys on keskeinen teema ja asiaa käsiteltiin useissa esityksissä.

Paloasiat olivat myös paljon esillä, varsinkin CLT sisäpinnoissa: Miten sitä tulisi arvioida suojaamattomana, miten testata ja miten liima vaikuttaa hiiltymisen delaminointiin? Teemana olivat myös historialliset rakennukset ja näiden tutkimus, Koreassa tämä liittyy vahvasti pagoda-temppeleihin ja näiden pitkään käyttöikään.

Useita esityksiä oli myös korkeista puutaloista, joissa oli liittorakenteita jäykistävin betonitornein ja seinin. Alankomaihin on tulossa Arupin suunnittelema 21-kerroksinen talo, jonka rakentaminen käynnistynee jo tänä syksynä. Maailmankuulu arkkitehti Kengo Kuma esitti hienoja puurakenneratkaisuja yksinkertaisilla puusauvoilla.

Vuonna 2020 puurakentamisen maailmankonferenssi järjestetään Santiagossa Chilessä ja vuonna 2022 se on Oslossa. Konferenssin koko ohjelma on nähtävissä nettisivulla http://wcte2018.kr/home/

Lisätietoja: Tomi Toratti, tomi.toratti@puutuoteteollisuus.fi, 050 536 1702

Marko Saarelainen HTT:n puheenjohtajaksi

Hirsitaloteollisuus ry on valinnut uudeksi puheenjohtajaksi Honkarakenne Oyj:n toimitusjohtaja Marko Saarelaisen. Valinta tehtiin Pudasjärvellä 29.8.2018 pidetyssä yhdistyksen kokouksessa.

Hirsitaloteollisuus ry (HTT) on suomalaisten hirsitalotuottajien yhteinen järjestö, joka on myös Puutuoteteollisuus ry:n yhdistysjäsen.

Lisätietoja:  Seppo Romppainen

Puun hyvinvointivaikutuksista kilpailuetua, Luken seminaari

Puun vaikutus ihmisten hyvinvointiin ja viihtyvyyteen on osoitettu useissa tutkimuksissa. Seuraava askel on muuttaa tämä tieto liiketoiminnaksi. Luke järjestää aiheesta seminaarin tiistaina 18.9.

Kilpailuetua puun hyvinvointivaikutuksista, 18.9. Tampere, TTY/Luke. Lisätietoa: Riina Muilu-Mäkelä, Luke.

[post_content_en] => [post_content_ee] => [post_content_sv] => [post_title] => Puutuoteteollisuus mukana Kuntamarkkinoilla. Puutuoteteollisuuden uutiskirje 7/2018 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => puutuoteteollisuus-mukana-kuntamarkkinoilla-puutuoteteollisuuden-uutiskirje-72018 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2019-05-08 21:56:13 [post_modified_gmt] => 2019-05-08 18:56:13 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [post_expire] => [vote_status] => 0 ) [_related:yii\db\BaseActiveRecord:private] => Array ( ) [_errors:yii\base\Model:private] => [_validators:yii\base\Model:private] => [_scenario:yii\base\Model:private] => default [_events:yii\base\Component:private] => Array ( ) [_behaviors:yii\base\Component:private] => Array ( ) )
01.08.2018

Puutuoteteollisuus mukana Kuntamarkkinoilla. Puutuoteteollisuuden uutiskirje 7/2018

Puutuoteteollisuus mukana Kuntamarkkinoilla

Kuntamarkkinat on Kuntaliiton vuosittainen tapahtuma kunta-alan päättäjille ja asiantuntijoille. Tänä vuonna markkinat järjestetään 12.-13.9. Kuntatalossa. Tapahtuma koostuu seminaareista, tietoiskuista sekä näyttelyosastoista. Puutuoteteollisuus on mukana ensimmäistä kertaa omalla osastolla ja meillä teemana on Terve Suomi rakentuu puulle.

Tapahtuman koko ohjelma on nähtävissä Kuntaliiton kotisivulla osoitteessa www.kuntamarkkinat.fi. Ilmaiseen tapahtumaan toivotaan julkisista hankinnoista kiinnostuneiden Puutuoteteollisuus ry:n jäsen- ja jäsenyhdistysten yritysedustajien osallistuvan. Yritykset voivat myös jakaa omaa materiaaliaan Puutuoteteollisuuden osastolla. Osallistujien tulee rekisteröityä tilaisuuteen etukäteen Kuntaliiton nettisivun kautta. Lisäksi meidän puolelta tapahtumaa koordinoiva Seppo Romppainen pyytää ilmoittamaan osallistumisesta myös hänelle.

Lisätietoja: Seppo Romppainen, seppo.romppainen@puutuoteteollisuus.fi, puh. 050 376 5901

Puurakentamisen maailmankonferenssi, World Timber Engineering Conference

Puurakentamisen maailmankonferenssi, WCTE2018, järjestettiin tänä vuonna Soulissa Etelä-Koreassa. Se kokosi yhteensä noin 750 osallistujaa ympäri maailmaa. Lähialueet olivat hyvin edustettuina: erityisesti isäntämaa, Japani ja Kiina. Eurooppa oli hyvin mukana, Suomestakin viisi henkilöä. Myös Venäjältä oli runsaasti osallistujia. Konferenssin keskeisenä teemana oli massiivipuurakentaminen ja erityisesti CLT.

Uudessa-Seelannissa maanjäristyksen jälleenrakentamisessa olisi tarvittu ja toivottu nopeampaa tutkimustulosten käyttöönottoa ja suunnittelijoiden koulutusta. Ratkaisut ja rakennekonseptit tulee olla valmiina, kun vaihtoehdoista kilpaillaan. Kilpailua toivotaan lähinnä betonivaihtoehtoja vastaan eikä puurakennekonseptien välillä.

Kiinan puurakentamisen kehitystä ja puuratkaisujen hyväksyttävyyttä esiteltiin laajalti. Aasian näkökulmasta etenkin maanjäristyskestävyys on keskeinen teema ja asiaa käsiteltiin useissa esityksissä.

Paloasiat olivat myös paljon esillä, varsinkin CLT sisäpinnoissa: Miten sitä tulisi arvioida suojaamattomana, miten testata ja miten liima vaikuttaa hiiltymisen delaminointiin? Teemana olivat myös historialliset rakennukset ja näiden tutkimus, Koreassa tämä liittyy vahvasti pagoda-temppeleihin ja näiden pitkään käyttöikään.

Useita esityksiä oli myös korkeista puutaloista, joissa oli liittorakenteita jäykistävin betonitornein ja seinin. Alankomaihin on tulossa Arupin suunnittelema 21-kerroksinen talo, jonka rakentaminen käynnistynee jo tänä syksynä. Maailmankuulu arkkitehti Kengo Kuma esitti hienoja puurakenneratkaisuja yksinkertaisilla puusauvoilla.

Vuonna 2020 puurakentamisen maailmankonferenssi järjestetään Santiagossa Chilessä ja vuonna 2022 se on Oslossa. Konferenssin koko ohjelma on nähtävissä nettisivulla http://wcte2018.kr/home/

Lisätietoja: Tomi Toratti, tomi.toratti@puutuoteteollisuus.fi, 050 536 1702

Marko Saarelainen HTT:n puheenjohtajaksi

Hirsitaloteollisuus ry on valinnut uudeksi puheenjohtajaksi Honkarakenne Oyj:n toimitusjohtaja Marko Saarelaisen. Valinta tehtiin Pudasjärvellä 29.8.2018 pidetyssä yhdistyksen kokouksessa.

Hirsitaloteollisuus ry (HTT) on suomalaisten hirsitalotuottajien yhteinen järjestö, joka on myös Puutuoteteollisuus ry:n yhdistysjäsen.

Lisätietoja:  Seppo Romppainen

Puun hyvinvointivaikutuksista kilpailuetua, Luken seminaari

Puun vaikutus ihmisten hyvinvointiin ja viihtyvyyteen on osoitettu useissa tutkimuksissa. Seuraava askel on muuttaa tämä tieto liiketoiminnaksi. Luke järjestää aiheesta seminaarin tiistaina 18.9.

Kilpailuetua puun hyvinvointivaikutuksista, 18.9. Tampere, TTY/Luke. Lisätietoa: Riina Muilu-Mäkelä, Luke.